* Š P I K A L N I C A *
> specializirana za vbode in zankanja <
sobota, junij 30, 2007
Kal ljubezni
O
slika
sreda, junij 27, 2007
Get on up
Pred najobsežnejšim izpitom letos. Predzadnjim. Zdi se mi, da nič ne znam. Glava-mikser. Čežana. Najbolje se razumem s Kantovim razsvetljenstvom. Hobbes mi brca pod spalno srajco. Popoldanski termin je privilegij za zaspance. Jukebox in shuffle gumb, samoizbirno. Kaj izbere? Partibrejkersi, Zajedno. In James Brown. Takšna ali drugačna mašina.
"Get it together, right on, right on ..."
P.S. ODKLJUKANO! In Pribac je fin sogovornik.
torek, junij 26, 2007
Brez bremz
ponedeljek, junij 25, 2007
Na vrtljivem odru
nedelja, junij 24, 2007
Gre osel samo enkrat na led?
Na avtobusu se s kolegom pogovarjava o filozofskih stigmah, o tem, da ko nekdo nadpovprečno razvije svoje miselne sposobnosti, za to kompenzira na drugih področjih, pogosto kot izoliranec - po lastni izbiri, posplošeno kot čudakar, kaj hitro pa tudi kot umetnik (se pravi norec pod krinko) ..., in P., dokaz-pri-roki, navrže stavek, ki ga je verjetno slišal v Monty Pythonih: »Once a philosopher, twice a pervert.« Med angelsko spečimi sopotniki, umetniki in ljubitelji umetnosti brez filozofskih nagnenj, prasneva v smeh.
Med pavzo zdaj malo raziskujem ozadje tega, ugotovim, da anekdota sega do Voltairovega boemstva, s temi besedami se je namreč izognil drugemu vabilu na orgijo. Torej enkrat vsekakor sprejmem, povabilo v neznano, kolikor me žene rado-vednost, drugič bi doživeto s tem utegnil že izničiti oz. skromnost je lepa čednost; ena od možnih interpretacij. Linki me pripeljejo še do filma, ki sem ga gledala pred kratkim, posojenega od taistega sogovornika. Kinsey (2004), z odličnim Liamom Neesonom v glavni vlogi, kot demistifikatorjem seksualne zavrtosti. Pavza se izteka, zaključujem ekskurzijo v podkožje oz. jo preusmerjam na interne tirnice. Bon voyage.
*Ni naključje, da o tem razpravljava na poti iz Benetk, kjer sem pred nekaj urami komentirala faličnost mask, kamor se vrine še Kubrickov Eyes wide shut, pa smo spet tam ...
2X ledena kava in negazirana voda z ledom: 27 €
... piše na okrog obrnjenem računu, pod pepelnikom na promenadni beneški terasi. Dobra pa je, dobra ... (plačaš za sedenje v senci na elitni lokaciji; mimo pride skupinica od sonca zdelanih penzionistov, da bi si odpočili, za trenutek sedejo ob rob kafiča, ko jih »uglajeni« natakar spodi, skoraj odfrcne proč, kot golobe – nema zastonjskega užitkarjenja ...)
Bienale v polnem zagonu, med 29. razstavnimi paviljoni sem vseeno pogrešala -live- akcijo. Pred vsakim, ki zastopa svojo državo, bi npr. lahko uprizorili kakšen plesni performance, glasbeno točko, igralsko ..., čeprav čisto paše, ko iz bolj ali manj domiselnih utrdb izstopiš v prijetno senčen vrt – lokacija Giardini je super, diši po platanah, borovcih, ljudeh od res vsepovsod. Na klopci pred korejskim paviljonom sem opazovala multinacionalno mešanico radovednežev. V petih minutah so me obhodili obrazi z aziatsko porcelanasto kožo, lepimi poševneimi očmi – bledolični angleški svetloobrvneži – afriške sirene s kitkami – brazilski temperamentneži ...
Vodeno brezčutni so (medtem ko so preigravanja s sloganom Think with the Senses – Feel with the Mind nekateri vzeli zelo zares, so ga drugi prezrli) ameriški, britanski, nemški - bizaren, prav tako kanadski. Dotaknil se me je korejski, zabaven in svojstven. Ruski je tudi zanimiv, pa švicarski, in meni najbolj prikupen, ceglasta minaturna favela na prostem (ki verjetno sploh ni šteta med ostale eksponate). Preprost koncept, intenzivna absorpcija; ko greš mimo, ti na ustnice izvabi otroški nasmešek. Igre nam manjka. Žog, zaljubljenih sporočilc, lopatk in gumitvista. Prepotenih kratkih hlač in majic na štrikih, da jih sonce in veter posušita.
Plus razstava slovenskih mladih ustvarjalcev na St. Eleni, v bivšem samostanu. Doma, med drevesi in stroji, ki igrajo muziko, je pač najlepše.
Celodnevni ogledi percepcijsko izžamejo, pozno popoldan obiskovalci horizontalno zasedejo vsako klopco v Giardiniju, tisti, ki vztrajajo, se iz enega v drug paviljon premikajo kot ravnodušni zombiji. Tako pač je, ko se česa lotiš v gigantskem obsegu.
V avtobusu, na poti domov, ko se je večer prelival v z žarometi ožarjeno temo, sem v glavi napisala štirivrstičnico:
it's somewhat funny, the way he walks
and always challenging, what he talks (about)
I love the way he sounds in me
like an outburst of undying eclipse
četrtek, junij 21, 2007
sreda, junij 20, 2007
(pred-)nevihtno promiskuitetni
Bavarijeve spakulje
»O NATEGOVANJU ANGELOV
Angel, če sploh kdaj da, na hitro da.
Zvleči ga v vežo in mu en dva tri
daj v usta jezik, nedrček odpni,
sezi pod srajčko, da zatrepeta,
nagni ga k steni, srajčko gor lepo,
pa ga nategni. Ko bo sramežljivo
jecljal, glej, da mu dvakrat bo prišlo,
sicer ga šok zadene v živo.
Zahtevaj pa, naj dobro z ritko miga,
naj kar korajžno zgrabi te za jajca,
naj brez sramu in hitro te razrajca,
ko strast že tudi njega z zemlje dviga.
Ves čas pa glej, da ga ne vidiš v lice.
In – pazi na njegove perutnice.«
Zdaj naj se pa le ulije, ošpičene prekle še vrtnih bramorjev ne bodo zdelale.
Rdeče-modro
Mediteranska naveza za hlajenje v senci.
Ko kastanjete zazvenijo v Ljubljani in se že veselim, da grem na lepše.
torek, junij 19, 2007
Vzemi-kar-ti-paše
In prispemo. Najprej me odpelje na tržnico, ki je hkrati tudi fetiš market, se pravi, prodajajo oči kuščarjev, kože plazilcev, čudne praške ipd. sestavine, za razne voodoo sešne. Jupi. Malo sem klavstrofobična, v gnečah, v hujšo kot tam še nisem zapadla, zato sva se napotila v center ašanti dediščine. Zelo lepo je urejen, precej se da videti, po različnih paviljonih naju je spremljala kustosinja, ki je ob pripovedovanju spretno nazaj zavrtela časovni stroj. Super je bilo. V zahvalo sem sopotnika peljala na kosilo. WC-ja restavracija ni premogla, zato sem morala na veliko potrebo kar sredi ulice, v šotor brez strehe, ki ga stražijo malčki; da ne bi kdo kukal. Vztrajal je, da greva še nekam na pivo, ki ga sicer ne pijem, ampak to njihovo je res okusno, in nisva ostala pri enem. V tistem kafiču, nečem lesenem, pokritem s palmovimi listi, sem poskusila še neke koktejle, vedno manj sem se upirala in večer je bil zares pisan. Samo še smejala sem se, si noge polivala z vodo in pivom in ne spomnim se, kdaj oz. kje sem izgubila sopotnika. Kar naenkrat sem v sedela v internet cafeju s postavnim študentom, ki mi je postavljal e-mail naslov, komaj je verjel, da ga kot Evropejka nimam. Pisal se je Aquah, kot bivši fant kolegice v Londonu, mislim, da sta bila celo v sorodu. Potem me je peljal v kino, se pravi v neko štirioglato zgradbo z lesenimi stoli, na sporedu pa je bil pornič. Hja, slika je migotala kot jata kolibrijev, še bolj mi je bilo vse skupaj smešno, poba ni težil, kaj pa vem. Bilo je zabavno. Ko me je prijelo lulat, sem šla v podlgovato umivalnico, ki je spominjala na hlevsko napajališče, sploh ne vem, kam sem opravila, niti ni bilo videti, da je važno.
ponedeljek, junij 18, 2007
Nezamejeno igrišče
Samozaložniško blogerstvo je mikrotovarna, soustvarjamo jo tako pisci in bralci, kolikor se odzovete, ki še posebej omogoča brzinsko reaktivnost, s prepoznavnimi plusi in minusi; mislim na samokritičnost, kvaliteto ponujenega ...
Zasebno-samolastno-intimistično. Trojiška (skorajda) sinonimika, ki me precej zaposluje. Začrtovanje meja, sproti načečkanih s svinčnikom, na zadku oblazinjenem z radirko (paradoksnost pisanja; pišemo, vedoč, da se lahko sproti izbrišemo --- še ljudje sami nismo dosti drugačni: pokončno zravnani, kot svinčniki, oblazinjenih zadkov, za ublažitev padcev vznak, da ne sedemo na trdo, bolečo ravnino) ... Meje kot take predstavljajo skušnjavo. Radi jih prestavljamo, zabrisujemo, z zastavicami označujemo, do kam komu dovolimo; pod krinko v stalni pripravljenosti, da krvoločno zagrizemo v predrzneže, ki snujejo prestopanja mimo naših črt.
Nedolgo nazaj mi je prijateljica povedala, da se je njena partnerska veza, v kateri je zdaj, začela precej prej, kot je bilo videti. Ko je bila po-vezana še z nekom tretjim, a v sebi od njega že odvezana. Sartre je napisal, da smo obsojeni na svobodo, zato se radi odvezujemo, sploh, ko nam kdo okrog vratu pretesno zadrgne zanko. Če nismo že preravnodušni – izravnani z zadkom vred, jo bomo slejkoprej odvezali. Ljubezen drži, kolikor ne zateguje. O tistem zategovanju sem takrat veliko poslušala, o pretrganju zanke pa nič. Ko sem jo vprašala, čemu taka skrivnostnost; prav nikomur ni povedala o novih dogodivščinah, je rekla, da enostavno ni mogla. Da bi si s tem sama zadrgnila zanko, ker je drugi ne bi razumeli. Najhuje je, ko nekaj, kar ti pomeni toliko, da ne veš, kako to ubesediti, pri drugem naleti na nerazumevanje. S tem se zadrgneš sam. Kolikor to, kar je, ni posredovano naprej, ostane neokrnjeno. Če to (isto) deliš (z drugimi), in se njim ne kaže takšno, kot je, se še tebi upre. Zato sem se sinoči tudi s sabo zmenila, da zasebnega z velikim z ne bom izpostvljala, ker nočem, da kdo razmejuje, kar je nezamejeno.
nedelja, junij 17, 2007
Ptič na rumeni steni
sobota, junij 16, 2007
Dviga plamen se iz ognja
četrtek, junij 14, 2007
Trenutna razpolovljenost
Na (brezmadežni) rjuhi
Posmehljiv je, občutek,
ko v šifonasti svetlobi mimo sebe zlivaš
poezijo,
(tuje misli suvajo v hrbet, češ:
vstani, izpovej svojo nedotakljivost,
fatamorganski smisli se ti bodo do smrti smukali pred očmi,
nikoli jih ne boš slekel)
in veš, da bi pravzaprav moral biti
čisto drugje,
prepoten od udejstvovanja,
jasnejšega od kaosa tistih,
katerih ustnice se na TV ekranih
premikajo tako hitro,
da se njihov glas izgublja s prevodi,
in presunjen strmiš v nemo predstavo.
Še tvoje drugo se zbudi,
prikimava, da vse to ni nič
(naj si že priznajo, pravi, odleglo jim bo).
Posmehljiv je, občutek,
ko ne veš, kdo lovi;
drugo modruje, da vsi.
Posmehljiv je, občutek,
ko človeku, ki mu želiš gledati v oči,
sediš nasproti kot njegova zrcalna
slika,
vendar tisto ni ne on, niti ti.
Ali srečati neznanca,
ki te nekaj mesecev vrti okrog mezinca
kakor izkušen ringarajaš,
čas pa kar sproti zmelje vznemirljive vrtljaje.
Posmehljiv je, občutek,
ko obstojita na mestu,
minljiva.
sreda, junij 13, 2007
Incurable!
torek, junij 12, 2007
Time-out
Klimt, Mermaids
Zalotim se, ko obojestransko potiskane liste obračam kot delavka za trakom. Avtomatično določim normo za obračanje strani in nestrpno mečkam desni rob, ko vsebina katere zahteva več časa, se ne dovoli zasukati. Hobbesa in Locka oblečem v afriška ribiča, ki se z nasmehi do ušes v čolnih vračata k obali. Z dobrim ulovom nahranita številna lačna usteca, lepša od ribjih, pravično si porazdelijo tudi dobiček od skromne prodaje. V bistvu gre za neke vrste ubranost naravnega stanja. --- Lunasto bela desnica robotsko obratuje dalje. Stran za stranjo. Time-out. V kopalnici se nagnem čez kad in hladni vodi pustim, da poživi krvni obtok pod razbeljeno kožo zapestij. Razbistritev ... šeee ... Bolj odprem pipo, pod močan curek spustim še vrat. Tanki potočki stečejo kroginkrog glave, zmočijo lase ... paše ... Našamponiram jih, da se spenijo kot visoki morski valovi, ko sekajo gladino. Po limonah diši. Sklonjeni se mi zavrti v glavi; miže se spomnim, kako je Ezekielu zjutraj med božanjem v roki ostala dolga, rdeča kitka. Zasmeji se, očitno ni bilo prvič, in mi pokaže še eno, tanko kačico, ki mi zvita leži pod trebuhom. Potegnem še sama, izpadajo kot da bi se zdravila s kemoterapijo. Ihtavo vstanem iz postelje in si pred ogledalom z glave potrgam še druge. Preklinjam frizuro, ki naju je minulo noč grobo žgečkala. Kar nisem mogla izpuliti, sem postrigla, zraven še pol svojih las. Skubljenje se je končalo kaj hitro, rezultat je bil komičen. Ezekiel mi stopi za hrbet in prasne, da si ni misli, da imamo belke tako smešne lase. S solzami smehojoka mu zmočim kolena. --- Na obraz si nanesem tri pike olivne kreme iz še zaprte embalaže. Zdaj sem kot nova. Še par kapelj baby olja za definicijo kodrov, da se v vetru na balkonu ne posušijo kot zapuščena trta. Za vrtom bom poslušala morje.
ponedeljek, junij 11, 2007
"OK"
nedelja, junij 10, 2007
Klepetanja s Frido
sobota, junij 09, 2007
Demonična golota in napetosti
Zadnjič sem naletela na podobico (kot nabožna slika device Marije je) češkega fotografa Rudolfa Koppitza, študija gibanja. Golota in zagrinjanje. Človeška vmesnost, dramatično zastrtje. Profesor je živel v poznem devetnajstem stoletju, kot njegov avstrijski sodobnik, čopičar Gustav Klimt. Čas ustvarjanja, ki je hkrati simboliziral senzualno nebrzdanost, ekstazo razdajanja, ter slutnjo terorja, umiranja. Dela obeh so kodirana z medčasovno tenzijo, vgravirana s prestopanjem iz biti v nebit, iz intimistične nedolžnosti v mrakobno togoto. Senzibilna erotičnost in smrt, strupeno prežeča med sklepnimi pregibi.
na katerem sem zaspala ob modri halogenki
in vetrovnem nokturnu
in me ogrnila kot plet
bombažen je, preslinjen
na blazini je zalegla tudi knjiga
ki razprta ponoči oživi
njen zmršen ptič
z visečim perjem
ki je kot zmahan smoking
konča v trebuščku
na vrtljivem stolu s tačko boksa trebuh
da bi izbruhal pernati smoking
in me z njim ljubeznivo pokril
čez ramena
v soju luči naju odnese
ki je med nebom in morsko gladino
kolebnica iz drobnih kristalov
in nama utira pot
da ne kolovrativa le po morskih plitvinah
ali nebnih širinah
čuvar mi leže
tako glasno zaprede
da se pod oknom zbere
kosmatinci se prerivajo, da bi zlezli
k nama
se povaljali v pernatem smokingu
in mi pospali med nogami
sunek vetra jim okno zapre
zjutraj smetar z omelom prežene
neprespane vzpenjalce
ki povešenih glav poskačejo v grmovja
po školjkah diši
petek, junij 08, 2007
četrtek, junij 07, 2007
Flush it!
Ko vas buljenje v ekran izmozga, začne zvijati v hrbtu, priporočam tale izrezek, za ogrevanje (pri oponašanju si je treba razpustiti lase), nadaljevanje pa, ker je še vedno THE performance. Jennifer Beals je vedela, kako omrežiti čas.
Kama Sutra
sreda, junij 06, 2007
Žig: - NEUPORABNO -
Včasih opazujem mlade družine iz naše okolice. Starši med seboj ne govorijo, otroci se potikajo naokrog in žicajo za sladkarije, dokler jih mama s cigareto v ustih ne odvleče domov, jim primaže dve okrog ušes in gre gledat telenovelo. Očka je na fuzbalu, v bifeju, ali na oknu pokadi džoint, dva. Mamo čez nekaj dni vidim z obvezanim očesom, sosedu z nasmeškom pove, da je izzivala šefa. Je to ciljna skupina mladih, ki so z vseh strani bombandirani, naj se vendarle bolj entuziastično razmnožujejo? Kdo pomisli na to, kaj taki ljudje lahko nudijo svojemu naraščaju? Si tega želimo? Spravljati k življenju nedolžna bitja, ki so ob rojstvu obsojena na bedo in razčlovečenje? Mislim, da bi morali biti z zahtevo po večji rodnosti malo previdnejši. Se morda najprej posvetiti ljudem, od katerih se starševstvo pričakuje. Tu vendarle gre za začaran krog; ti, ki so že zastrupljeni, bodo zastrupljevali tudi svoje naslednike. Kako izboljšati sedanjo situacijo? Za začetek nekaj kritičnosti, od človeka do človeka, volje do čim boljšega zase – kar si vsak zasluži. Ni vse tako monotono, kot je videti skozi oči, kalne od jebivetrstva. Najprej bi bil potreben sirkov piling za vse, ki že dolgo niso odstranili odmrlih celic. Si postaviti cilje, iz dneva v dan kakšnega več. Verjeti vase, ker je presenečenje nad samim seboj – ko ti uspe nekaj, o čemer še sanjati nisi upal, fenomenalno. Glede partnerstva pa nekaj pozitvne izbirčnosti. Stisne me, ko vidim, kako histerično se ljudje združujejo, da le niso sami. Praznina ne bo nikoli zapolnila praznine. Dvojna bo kvečjemu proizvedla trojno. Vse do absolutnega izpraznenja. Koliko ljudi se vpraša, kaj jim človek lahko da, preden mu slečejo spodnje perilo? Kakšna so merila za stikanje?
Po mojem je ključ v kvaliteti, ne kvantiteti. Četudi smo maloštevilen narod, naj bo ta tvoren, konstruktiven. Majhne odličnosti ponavadi zlahka premagajo velike majhnosti. Tako pač je, v velikoserijskih produkcijah nastane toliko več delov z napako. Ožigosanih z: "neuporabno".
ذسيم
torek, junij 05, 2007
pol-pol
ponedeljek, junij 04, 2007
Rozeta
sobota, junij 02, 2007
食飯 (= dober tek po kitajsko)
*Nanjo sem se spomnila ob paniranju sardelic.
fotka
petek, junij 01, 2007
Zemljasta
Nihanja. Ko se navadiš pospešenega tempa, se ti kot tak vpiše v hipotalamusovo bazo, kjer se ritem naskrivaj skuša zasidrati – da bi si človek postal nezaustavljiv turboagregat . Ko se tempo upočasni, takrat naj bi se spočili, nas pahne v neravnovesje, ki se mu je včasih težko prepustiti. Ko se ti zjutraj nikamor ne mudi in se zbudiš z glavo, podobno tropski palmi, ki raste iz pridne zemlje. Tako je, ko se dolgodlaki maček na stara leta navzema čudaških navad, rad namreč ure in ure poležava v svojem peskovniku – stranišču. Pesek, upam, da ne polulan, se mu prilepi na trebuh, tak potem postopa naokrog in ti zaspi na glavi. Zbuditi se kot palma je v prav hecno (najprej pomisliš, kje si se valjal). Še nikoli si nisem z glave pobirala peska. Samo mivko, nekega jutra ob obali Cape Coasta, kjer mi je morje pohrustalo sandale in še kaj. Atlantski ocean ob Gvinejskem zalivu je požeruški. Ne baše se samo z neveščimi plavalci (domačini svarijo, da je treba biti med plavanjem zelo previden – morski tokovi so tam zelo močni, polno vrtincev, dno se izmika in dejansko je v njem izginilo že veliko neposlušnih turistov), temveč tudi čevlje in odvržene kose oblačil.
Izmenično gledam Fellinijev Otto e mezzo in Luthra (priporočeno, za socialno filozofijo), zares pa čakam, da se mi zloada Ai no corrida; ob prvem gledanju namreč nisem bila pozorna na semiologijo (ki naj bi jo film prevzel po Barthesovem Carstvu znakova) ... Berem nekaj, kar se veže s Kocbekovim »kruhom« (o katerem smo kontinuirano poslušali na predavanjih): »Besedo kruh lahko izgovorim nemarno kot pek, ali strastno kakor človek za časa hude lakote, ali z zavestnim smislom kakor duhovnik sredi maše. V naši civilizaciji jo izrekamo mimogrede, površno, ker nam ni več za vednost o kruhu, ampak le za posredovanje kruha. Samo še malo se oznaka drži snovi, ki naj jo označaje. Resnično ni več ime, marveč le oznaka. Naša današnja govorica postaja izrazito tehnična, niti funkcionalna ni več, ampak izraz sebičnosti, prilaščanja. Kdo še pomisli ob besedi kruh na človekovo prehrano, ki ji od nekdaj pravimo kruh? Kdo se še oveda čudežne poti od pšeničnega zrna do pomladne setve in poletne žetve do mlinskih kamnov in do moke, ki jo utestimo in v peči spečemo kot kruh? Kdo se ob vsem tem spomni zemlje, polja, dežja in sonca in nad njimi letnih časov, znoja in počasnega, pomembnega klicanja ter šepetajočega izgovarjanja človeških besed?« (Luči na severu, 1932) Heidegger v Pogovorih s poljske poti stopi dlje, še bolj subtilno. Njegov Modrec »o bistvu vrča oz. njegovem napoju, ki nadomešča praznino« - s kolegoma filozofirajo o vsem mogočem, pravi takole: »Napoj se mudi v pijači. Pijača imenuje sopripadanje, ki napaja in popitega pitnega pitja. Pijača je napoj in pojilo. Napajajoče, ki ga lahko pijemo, je med drugim tudi vino. Pijoči je človek. Pijača se kot napajajoče mudi v vinu, ki se mudi v trti, ki se mudi v zemlji in v darovih neba.«